top of page

Merkezlenme Yöntemleri

Her gün, çeşitli dış etkenler dolayısıyla sinir sistemimiz tetikleniyor. Önemli bir toplantı öncesinde, ilişkimizde iletişim problemleri yaşadığımızda ya da kendimiz veya sevdiklerimizin sağlığı ile ilgili tedirginlik yaşadığımızda...

Bu tetiklenmeler sırasında hem bedenimizde hem de zihnimizde birçok değişkenlik fark ederiz.

 

Nefesimiz sıklaşabilir, mide ağrıları çekebilir, düşünce bombardımanına maruz kalabilir, kendimizi takıntılı düşünceler içinde bulabiliriz.

Böyle anlarda sağduyumuzu yeniden kazanmak ve kendi merkezimize dönmek için aşağıda gördüğünüz yöntemleri paylaşıyorum.

 

Merkezlenmenin önemi ve hayatımızdaki etkileriyle ilgili detaylı yazımı blogumdan okuyabilirsiniz. 

Temel Yöntemler No.1: ORKESTRA ŞEFİ

  • Instagram
  • LinkedIn
  • Facebook

Bu video ile merkezlenme yöntemleri arasında en pratik ve her ortamda kolayca yapabileceğiniz nefes tekniklerinden birini paylaşacağım.

 

Yaklaşık 10-15 dakikanızı alacak bu tekniği uygulamadan önce sizlere önerim; yakın çevrenizden size özel bir zaman tanınmasını rica etmeniz, telefonlarınızı sessize alıp TV’den uzaklaşmanız, ve kendi başınıza kalabileceğiniz bir alanda rahat bir düzen kurmanız.

 

Bu tekniği uygulamaya başlamadan ne gibi düşünceler, duygular ve beden duygulanımları deneyimlediğinizi fark edin ve zihninize kaydedin ya da not olarak yazın. Bu tekniği uyguladıktan sonra ise neyin değiştiğini ifade etmek isterseniz,  geri bildirimlerinizi sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşarak paylaşabilirsiniz

                     

                   

Bireysel iletişim ve ön görüşme için: 

Orkestra Şefi

Temel Yöntemler No.2: YÖNLENDİRMELİ GÖRSELLEME 

  • Instagram
  • LinkedIn
  • Facebook

Bu ses kaydı ile geçmişte ya da hayalinizde dinginlik uyandıran bir yeri zihninizde canlandırmanıza ve yeniden deneyimlemenize yardımcı olacağım. Bu, danışanlarımın korkularından özgürleşmeleri ve merkezlenmeleri yolunda sıkça uyguladığımız bir teknik. 

 

Yaklaşık 15 dakikanızı alacak ses kaydını dinlemeden önce size önerim; telefon, TV gibi uyaranlardan uzaklaşmanız ve kendi başınıza kalabileceğiniz bir alanda rahat bir düzen kurmanız.

 

Tekniği uygulamadan önce ne gibi düşünce, duygu ve beden duygulanımları deneyimlediğinizi fark edin, zihninize ya da not olarak kaydedin. Tekniği uyguladıktan sonra ise neyin değiştiğini ifade etmek isterseniz sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşarak paylaşabilirsiniz.

Bireysel iletişim ve ön görüşme için: 

Yönlendirmeli Görselleme

Temel Yöntemler No.3: BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR

  • Instagram
  • LinkedIn
  • Facebook

Bu çalışma, birlikten güç doğmasına imkan vermek için ekipçe veya ailece duygusal olarak regüle olmayı hedefler. Böylece bilhassa zorlu zamanlarda birlikte sağduyulu aksiyonlar alarak iyiye ve refaha ulaşmak kolaylaşır.

 

Bu yapacağımız çalışmada Sufi geleneğinde Tanrının/Özgün Doğamızın ilahi sesi olarak tanımlanan Hu sesini çıkaracağız. Daha önce bu kelimeyi bir ilahi gibi seslendirmiş olanlar kendilerini hafiflemiş, ferahlamış ve içsel olarak dönüşmüş halde deneyimlemişlerdir. 

 

8-10 dakika sürecek çalışmayı yapmadan önce telefon, TV gibi uyaranlardan uzaklaşın. Aynı mekanı paylaşıyorsanız ayakta veya oturarak bir çember oluşturun. Kendinize ayaklarınızın yerle temas ettiği, omurganızın dik olduğu bir oturma düzeni kurun. 

 

Tekniği uyguladıktan sonra ise neyin değiştiğini paylaşmak isterseniz sosyal medya hesaplarımdan bana ulaştırabilirsiniz. 

 

 

Bireysel iletişim ve ön görüşme için: 

Birlikten Güç Doğar
bottom of page