top of page

KİMDİR...

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümünden lisans ve lisans üstü dereceleri ile mezun oldu. Profesyonel hayata bir girişimci olarak başladı. Büyük beden modası imal eden Foli adlı bir tekstil şirketi kurdu. Şirketini sattıktan sonra, Lesley Üniversitesinde Psikoloji Masterı yaptı. Psikoloji kariyerine Core Energetics, Gestalt Terapi, Sanat Terapisi, Voice Dialogue, Çift Terapisi, Aile Terapisi, Grup Terapisi ve Koçluğu eğitimleri ile devam etti.

 

15 sene önce; hayatında geçiş döneminde olan, her yaş grubundan bireye kendi potansiyellerini gerçekleştirmelerine yönelik kariyer koçluğu yapmaya başladı. Geliştirdiği metodoloji bugüne kadar 5000’in üzerinde danışanının kendi iç dünyaları ile temas kurup, bireysel özlemlerini ve özgün kaynaklarını araştırmalarına yardımcı olarak içsel motivasyonlarını harekete geçirmeye yardımcı oldu.

 

Bu metodoloji ile Dünya Bankasının açmış olduğu Yaratıcı Fikirler yarışmasında 800 proje arasından ilk 20 proje arasına girdi. 2016 yılında TEVİTÖL Gelecek Kampı Programına metodolojik danışmanlık ve mentorlük yaptı. Eş zamanlı olarak; kendine ait olan bu kariyer danışmanlığı metodolojisini online bir koçluk  platformuna taşıyan insparkus.com’u dört ortağı ile birlikte kurdu. Vivi Soryano uzmanlığını halihazırda bu projelere aktarmaya devam etmektedir.

 

2010’da Marmara Üniversitesi'nde gerçekleştirdiği bir araştırma projesi neticesinde, meme kanseri ile mücadele eden kadınlara gönelik hastanelerde uygulamak üzere bir psikolojik destek rehberi hazırlamıştır. Bu rehber Amerikan Hastanesi Yayınları tarafından basılan “Meme Kanseriyle Baş Etme Rehberi: Tedavide Mediko-Psikolojik Açılımlar” adlı kitapta yayınlanmıştır.

 

Yıllar içerisinde bireyin özgün doğası üzerine çalışmaları derinleştiren Soryano, yeni geliştirdiği Cultivating Presence ("Varoluş"/"Prezans" Gelişimi) koçluğu yapmaktadır. Bireyin özgün doğasında var olan kaynaklarla teması odağına alan koçluk seansları, kısıtlayıcı savunma mekanizmalarının ve davranış paternlerinin çözümlenmesine, yaşam enerjisinin ve stres toleransının (resilience) artmasına destek olur.

 

Bireyin özgün doğasında var olan yaratıcılık, yapıcılık, coşku, heyecan, duygusal zeka ve sevgiyi ortaya çıkaran, pratiğine bedeni de dahil eden psiko-spiritüel yöntemler kullanan Soryano, hayat amaçlarından birini insanın evrimselleşme yolunda ilerlemesine katkıda bulunmak olarak tanımlamaktadır.

 

Vivi Soryano; EABP (Avrupa Beden Psikoterapi Örgütü) akreditasyonuna sahip; Robert Kolej Mezunlar Derneği, Boğaziçi Mezunlar Derneği, International Coaching Federation ve Futuristler Derneği üyesidir.

VİVİ_11.JPG
bottom of page