top of page

19 Şub Çar

|

Joint Idea Kanyon

İlişki Zekası : Eş İlişkilerinde Yalnızlık

Gelişim yıllarında ihmal edilmiş, yeterli derecede duygusal aynalanmayı tecrübe edememiş veya yalnızlığı bir ceza olarak öğrenmiş çocuklar, yetişkin olduklarında insanın doğasında olan tek başınalığına tahammül etmekte zorlanabilir. Bu nedenle bağımlı ilişkilere ihtiyaç duyarlar.

Registration is Closed
See other events
İlişki Zekası : Eş İlişkilerinde Yalnızlık
İlişki Zekası : Eş İlişkilerinde Yalnızlık

Time & Location

19 Şub 2020 19:30

Joint Idea Kanyon, Esentepe Mahallesi, Büyükdere Cd, Esentepe, Teras Katı, Kanyon AVM No: 185, 34394 Şişli/İstanbul, Turkey

About the Event

"Şarkı söyleyin ve dans edin birlikte ve eğlenin,

fakat birer başınıza olun ikiniz de,

Aynı müzikle titreseler de

ayrı ayrı duran telleri gibi lavtanın.."

- Halil Gibran

Yakınlık, aidiyet ve sevgi, biyolojimize kodlanmış ihtiyaçlarımızdır. Bizlere duygusal doyum sağlarlar. Bu ihtiyaçları erken yaşlarda ebeveynleri ile deneyimlemiş kimseler, bu şekilde güvenli bağ kurmayı öğrenmiş olurlar. Bu duygusal temel onların özgüvenli bireyler olmasına ve çift ilişkilerinde de olgun sevgiyi gerçekleştirmelerine yardımcı olur. Hem bağımsızdırlar, hem de bağlı… 

Ancak gelişim yıllarında ihmal edilmiş, yeterli derecede duygusal aynalanmayı tecrübe edememiş veya yalnızlığı bir ceza olarak öğrenmiş çocuklar, yetişkin olduklarında insanın doğasında olan tek başınalığına tahammül etmekte zorlanabilir. Bu nedenle bağımlı ilişkilere ihtiyaç duyarlar.  Ebeveynlerinin veremediği ilgiyi ve değeri, eşlerinden beklerler. Gerçekçi olmayan beklentilerinden dolayı, ilişkilerinde de çocukluklarında yaşadıkları yalnızlığa düşerler.

Gelişimsel olarak eksikliği duyulan aynalanma veya yokluğu hissedilen duygusal desteği fark eden birey, iç kaynaklarını harekete geçirerek kendi kendine çocukken yaşadığı bu yalnızlığa eşlik edebilir. Böylece eşinin kendi içsel çocuğuna ebeveynlik yapmasını beklemez. Kendi kırılganlıklarını, hayatını paylaştığı insana dürüstçe açtıkça, ortak bir varoluş ortaya çıkar. Derin bir yakınlık kurulmuş olur.

Tüm bu süreçte birey; yaşadığı yalnızlığı ve sürdürmekte olduğu içsel çalışmayı samimiyetle eşine açtığında, ilişkisinde olgun ve tatmin edici bir yoldaşlık ve aidiyet hissi deneyimlemeye başlar.

“Sensorimotor Psychotherapy”, "Core Energetics/Beden Psikoterapisi" , "Gestalt Terapisi" ve “Sanat terapisi” yöntemleri kullanılarak tasarlanmış 1:30 saatlik bu atölye çalışmasında ilişkide yalnızlığın nasıl deneyimlediğini araştıracağız. Yalnızlık duygusuna eşlik edip, iç kaynakların nasıl harekete geçebileceği ile ilgili çalışmalar yapacağız. 

Bu atölye çalışması sonunda katılımcıların kazanımları neler olacak?

İlişkinde yaşanan yalnızlık duygusunun farkına varılacak

Yalnızlık duygusuna somatik olarak nasıl eşlik edilebileceği deneyimlenecek

Özgün varoluştan kaynaklı bilgelik ve iç kaynaklarla çalışma konusunda bilinç kazanılacak

Yalnızlık duygusu oluştuğunda, bu duyguyla iç kaynaklarını harekete geçirerek nasıl çalışacağı gösterilecek

Share This Event

bottom of page