top of page

25 Şub Sal

|

artsclubistanbul

İçindeki Bilgeliğe Yolculuk

"Senin canında bir can vardır. Sen o canı ara ! Senin teninin dağında çok kıymetli bir inci bulunmaktadır. Sen o incinin madenini ara !" Mevlâna

Registration is Closed
See other events
İçindeki Bilgeliğe Yolculuk
İçindeki Bilgeliğe Yolculuk

Time & Location

25 Şub 2020 11:00 – 14:00

artsclubistanbul, Bebek, Yoğurtçu Zülfü Sokağı No 4, 34342 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

About the Event

Tatmin edici bir hayat çağrısı duyan bireyler,  içinde bulundukları güne kadar kazandıkları etiket taşıyan başarıların, mutluluk getirmediğinin farkına varmışlardır. Ancak pek çoğu, bundan sonra neyin mutluluk getireceğini bilememenin zorluğunu yaşar.   

"Olgun Yetişkinlik" olarak tanımlanan bu dönemde, bireyler tatmini yakın ilişkilerde deneyimlenen samimiyette, benzer bakış açılarına sahip topluluklar ile kurulan aidiyet duygularında ve  anlam taşıyan bir uğraşta veya işte bulurlar. 

Aileleri için endişelenip onların her ihtiyacını önden tahmin edip, hayatını organize etmek ve kolaylaştırmaktan; ailesinin talep ettiği desteği, talep ettiği zaman vermeye geçebilirler. İhtiyaç karşılayan ve bakım veren bireyden, talep üzerine destek veren bireye geçiş; bağımlılık üzerine kurulu bir ilişkinin, bağlılığa dayalı bir ilişkiye dönüşmesine yardımcı olur.  

"Olgun Yetişkinlik" döneminde doygun bir yaşama sahip olmak üzere harekete geçmiş birey,  geçmişten gelen gelişimsel yaralardan veya çevrenin etkisi ile edinilmiş ve artık işlevsel olmayan inançlardan dolayı, bu süreçte iç engeller ile karşılaşabilir. Bu iç engeller, bireyin yaşamında "eksiklik"/"tatminsizlik" olarak  deneyimlenebilir; bakım verme, yakınlık, sosyallik, keşfetme arzusu, enerji regülasyonu, cinsellik, oyun ve eğlence alanlarında problem olarak ortaya çıkabilir.

Bu durumda, bireyin, kendini gerçekleştirmesinin önündeki engelleri ortadan kaldırabilmesi için, adeta toprağın verimliliğini sağlamaya çalışan bir bahçıvan gibi kendi iç dünyasına yönelmesi gerekir. Yaşamının  doygunluğunu engelleyen inanışları adeta ayrık otlarını temizler gibi sökmesi; kendi içsel potansiyelinin ve iç cevherinin ortaya çıkartarak, tatmin edici bir yaşam sürmeyi kendisi için mümkün kılması gerekir.

Sanat Terapisi", "Core Energetics/Beden Psikoterapisi" ve "Geştalt Terapisi" yöntemleri kullanılarak tasarlanmış, 3 saatlik bu deneyimsel atölye çalışmasında;  içsel bilgeliğe ulaşmak için psikolojik teorilere dayanan yol haritasının bilgisi verilecek. Bireyin kendini nasıl gerçekleştirebilmesi için Özgün Varoluşunu deneyimlemesine alan açılacak. Içsel cevherin ortaya çıkmasına engel olan olası dinamikleri sanat terapisi yöntemleri ile araştırılacak. Birlikte oluşturulan güvenli alan aracılığı ile dönüşüme imkan verilecek.  Bu sayede katılımcılar yol haritası ile ilgili bir fikir edinecekler.

Share This Event

bottom of page